پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 903
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۰۱
اندازه متن

تحلیل اقتصاد رفتار مصرف مواد مخدر در هند در یک دوره صد ساله

مصرف‌کنندگان درزمانی که قیمت یکی از آن‌ها بالا می‌رفت، از یکی به دیگری روی می‌آوردند– در اقتصاد این پدیده جایگزین نامیده می‌شود/ممنوع کردن مواد مخدر مضر می‌تواند ناکارآمد باشد چراکه مصرف‌کنندگان ممکن است از ماده مخدری به ماده مخدر دیگری روی آورند.
بنگ در مغازه ای در لوکناو هند، جاییکه هنوز بصورت ق

چاندرا،مدیر مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه دولتی میشیگان،می‌گوید:«شما نمی‌توانید به‌سادگی به وال مارت (Wal-Mart) بروید و به برچسب قیمت‌ها نگاه کنید و مردم مایل نیستند تا با شما صحبت نمایند زیرا مواد مخدر غیرقانونی هستند و آن‌ها گمان می‌کنند که به دردسر خواهند افتاد. مطالعه ما اولین پژوهش در رابطه با این موضوع که چگونه مصرف‌کنندگان مواد مخدر، ماده مخدر مصرفی خود را تغییر می‌دهند، با در نظر گرفتن اطلاعات موثق، است.»

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد (ادنا)،چاندرا جهت یافتن اطلاعات اقتصادی موثق‌تر در رابطه با مصرف مواد مخدر می‌بایست به قرن بیستم هند مراجعه می‌نمود، درزمانی که آن منطقه همچنان بخشی از امپراتوری انگلستان محسوب می‌گشت. چاندرا می‌گوید:«یک‌صد سال پیش، این‌گونه محصولات آزاد بودند. در هند بریتانیا، دولت در حقیقت چنین چیزهایی را به مردم می‌فروخت و آن‌ها سوابق دقیق این کار را ثبت می‌کردند.»

چاندرا در مطالعه‌اش که اولین در نوع خود محسوب می‌شود، به دقت دفاتر کل 100 ساله تحت عنوان گزارش‌های اداری مالیات غیرمستقیم که به وسیله استانداری‌های استان‌های مختلف هند انجام پذیرفته بود را به دقت بررسی کرد. با تفسیر این اطلاعات، وی به نتایج شگفت‌انگیزی در رابطه با اقتصاد رفتارهای مواد مخدر دست پیدا کرد. علیرغم تفاوت‌های فاحش در اثرات تریاک در برابر کانابیس بر بدن انسان، این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان درزمانی که قیمت یکی از آن‌ها بالا می‌رفت، از یکی به دیگری روی می‌آوردند– در اقتصاد این پدیده جایگزین نامیده می‌شود.

چاندرا می‌گوید، «زمان، مکان و زمینه آن متفاوت هستند، اما این پدیده وجود دارد.» شما ممکن است که گمان کنید مصرف‌کنندگان با آن‌ها به‌طور مختلف رفتار نمایند؛ اما صرفاً به دلیل اینکه مصرف این دو ماده مخدر بسیار متفاوت است، بدان معنا نیست که مصرف‌کنندگان از یکی به دیگری روی نیاورند.»

تریاک که به صورت قانونی جهت تهیه داروی مسکن مورفین و به صورت غیرقانونی جهت تهیه هروئین مورداستفاده قرار می‌گرفت، آرام بخشی بسیار اعتیادآور و قوی است که دارای عوارض جانبی مرگ‌بار است. کانابیس، همچنین تحت عنوان ماری‌جوانا، به آن اندازه ماده مخدر قوی نیست و حس تمدد اعصاب و سرخوشی را پس از مصرف که معمولاً به صورت تدخین یا خوردن است به همراه می‌آورد. این تفاوت‌ها تنها در زمان تجزیه تحلیل کانابیس در ضعیف‌ترین شکلش در نظر گرفته شدند، ماده مخدری تحت عنوان بنگ که نمی‌تواند جایگزین تریاک قوی‌تر شود.

چاندرا می‌گوید، «برداشت‌های سیاسی بسیاری از چنین نتایجی وجود دارند. هدف قرار دادن یک ماده مخدر خاص باسیاست‌ها و اجرا نتیجه معکوس در پی خواهد داشت.» چاندرا به شیوع هروئین اشاره می‌کند، محصولی از تریاک که نسبتاً ارزان است و برخی جوامع را در امریکا به ورطه نابودی کشانده است.

او در پایان خاطرنشان کرد که «بسیاری از افراد شخصی را می‌شناسند که از هروئین آسیب‌دیده است – ماده مخدری که بسیار خطرناک است، اما ممنوع کردن مواد مخدر مضر می‌تواند ناکارآمد باشد چراکه مصرف‌کنندگان مواد مخدر ممکن است از ماده مخدری به ماده مخدر دیگری روی آورند.»

منبع: ساینس دیلی Science Daily

مترجم: داریوش پویان

پایان پیام
ارسال نظر