پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 63
۱۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۲
اندازه متن
دولت چین اعلام کرn:

عزم چین برای مبارزه با مواد مخدر در خارج از مرزها/ کمک به افغانستان اولین گام

چین که همواره از کم کاریهای مجامع و سازمان های بین المللی در مقابله جدی با معضل مواد مخدر به ویژه در کشور افغانستان گلایه دارد، از نیت خود جهت همکاری با کابل در این حوزه خبر داده است.
کشت مواد مخدر

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد (ادنا) ، کشور پهناور چین که با افغانستان مرز مشترک فراوانی دارد، همواره نگران آن است تا مواد مخدر تولید شده از افغانستان وارد خاک کشورش شود.

به همین منظور چین اعلام کرده است که می خواهد برای جلوگیری از افزایش تولید تریاک و کشت خشخاش در افغانستان با این کشور همکاری کند و امکانات و تجهیزات لازم را نیز در اختیار این کشور قرار دهد.

دولت چین بر این باور است که کشورهای دیگر کمک زیادی در این راستا در اختیار کابل قرار نداده اند و افغانستان در مبارزه با معضل مواد مخدر همه امکانات لازم را در اختیار ندارد.

این موضوع حتی در روزنامه گلوبال تایمز چین نیز بازتاب داشت و این روزنامه در گزارشی از عدم توفیق دولت افغانستان در این راه خبر داده است.

این روزنامه یادآور شد که متاسفانه کابل موفقیتی در این زمینه نداشت که دلیل آن نیز همکاری نامناسب دنیا با این کشور در مبارزه با این پدیده شوم است.

آمارهای رسمی نشان می دهد که تنها در سال 2014 میلادی شش هزار و 400 تن تریاک در افغانستان تولید شده است که این رقم 17 درصد بیشتر از یک سال قبل از آن بوده است.

«آسیا بیت» تارنمای چینی، شمار معتادان مواد مخدر در افغانستان را یک میلیون و 600 هزار نفر اعلام کرد اما رسانه های افغانستان این رقم را سه میلیون نفر اعلام می کنند.

گزارش این سایت حاکی است که در سال 2014 میلادی در 224 هزار هکتار زمین در افغانستان فقط خشخاش کشت شده است.

دولت چین افزایش تولید مواد مخدر در این کشور را یکی از مخاطرات امنیتی جدی برای کل منطقه، جهان و بویژه برای خود دانسته و بر مبارزه با آن تاکید جدی دارد بویژه آنکه

تولید مواد مخدر در افغانستان پس از آغاز عملیات نظامی آمریکا در این کشور 50 برابر شده و افزایش آن همچنان ادامه دارد.

پکن در همین راستا، از شماری از هنرمندان این کشور از جمله «چانگ لونگ»، معروف به «جکی چان» هنرپیشه فیلم های رزمی این کشور دعوت کرده است تا برای جلوگیری از افزایش مبتلایان به مواد مخدر در افغانستان کمک کنند. چین وی را سفیر مبارزه با مواد مخدر در میان جوانان می داند.

به باور چین؛ جنگ، کشت و قاچاق مواد مخدر سالهاست که امنیت و آرامش افغانستان را تهدید می کند و این کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند کمک برای مبارزه با روند رو به رشد این معضل است.

روابط میان چین و افغانستان در حال حاضر به بهترین شکل ممکن آن در حال انجام است و افزایش 10 برابری همکاری های اقتصادی میان دو کشور طی 10 سال گذشته به خوبی نشان دهنده این موضوع است.

البته کشور چین در کمک به افغانستان پا را فراتر نیز نهاده و با کشور روسیه نیز برای برای مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان به توافق رسیده است.

براساس گزارش ها، وسعت مزارع خشخاش در افغانستان در سال 2014 دوباره رکورد ها را شکسته و به 224 هزار هکتار رسیده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا


پایان پیام
ارسال نظر