پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 413
۰۷ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۱
اندازه متن
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر:

ورود «سودوافدرین»به کشور ممنوع شد

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ،از ممنوعیت ورود ماده «سودوافدرین » به ایران خبر داد.
پرویز افشار ،معاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با مواد

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد (ادنا) و به نقل از خبرگزاری ایرنا ، پرویز افشار ، افزود:افراد سودجو از « سودوافدرین» به عنوان پیش ساز مواد مخدر صنعتی استفاده می کردند.

به گفته وی،این مواد به عنوان مواد دارویی،برای ساخت داروی سرماخوردگی و ضدحساسیت وارد کشور می شد،اما افراد سودجو از آن،برای ساخت شیشه و قرص های روانگردان سوء استفاده می کردند.

افشار افزود:میزان ورود سودوافدرین در کشور بیش از اندازه مورد نیاز پزشکی بود که جلو واردات این پیش ساز مواد مخدر گرفته شده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت:«مواد مخدر صنعتی جدید بیشتر در لابراتورهای داخلی تولید می شد و دلیل آن این بود که تولید این گونه مواد از نظر فرمولاسیون شیمیایی ساده است.»

به گفته وی،سوداگران مرگ،برخی از پیش سازها را با برخی محلول ها ترکیب کرده و با یک مکانیزم شیمیایی مانند جوشاندن ، آن را تبدیل به کریستال و شیشه می کردند.

وی یادآور شد:«خوشبختانه در این راستا،با در پیش گرفتن یک ساز و کار خوب ،از دسترسی آسان به پیش ساخت ها جلوگیری شد.»

افشار گفت:«با ایجاد این گونه ممنوعیت ها ، هم اکنون قیمت مواد مخدر شیشه در کشور به شدت افزایش یافته و وضعیت مطلوب از لحاظ کنترل مصرف شیشه در کشور صورت گرفته است.»

وی افزود:«گرایش به مواد مخدر صنعتی در ایران مانند سایر کشورها متاثر از مصرف بین المللی مواد مخدر است.»

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت:«براساس آخرین ارزیابی سوء مصرف مواد مخدر در کشور،یک میلیون و 325هزار نفر معتاد در کشور شناسایی شده است.»

افشار گفت:«حدود 65درصد از معتادان گرایش به مواد مخدر سنتی دارند و 26درصد نیز مواد مخدر صنعتی جدید و مابقی داروهای روانگردان و آرام بخش مصرف می کنند.»

به گفته وی،مبارزه با مواد مخدر در کشور به شکل خوب و قابل قبولی در حال انجام است و در خصوص مواد سنتی بیشتر ترکیبات تریاک و هروئین است که بیشتر از کشورهای همسایه به ویژه افغانستان وارد کشور می شود.

وی گفت:«در این راستا ،مرزبانان جمهوری اسلامی ایران مبارزه بسیار خوبی با قاچاقچیان مواد مخدر دارند.»

افشار اظهار داشت:«طرح جدید ارزیابی سوءاستفاده مصرف مواد مخدر در کشور در دست انجام است که تا پایان امسال نتایج آن مورد تحلیل و ارزیابی قرار می گیرد.»

این مسوول ستاد مبارزه با مواد مخدر برای شرکت در نشست ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده بود.

منبع : خبرگزاری ایرنا 


پایان پیام
ارسال نظر