پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 314
۱۹ امرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۵
اندازه متن
پژوهشگران کشف کرده اند:

مکانیسم مولکولی اعتیاد در انسان

پژوهشی جدید درهای تازه ای از مکانیزم مولکولی نهفته اعتیاد در انسانها را گشوده است. محققین یافته اند که انسانها با جهش یک ژن کلیدی مربوط به دو ناقل عصبی، نسبت به اشکال بسیار شدید اعتیاد ده برابر آسیب پذیرتر می شوند.
مولکول

به گزارش پایگاه خبری ادنا (ASDNA)، پژوهشی جدید به تازگی در ژورنال روانپزشکی مولکولی (Molecular Psychiatry)، توسط تیمی به رهبری صلاح المستیکووای، دارای مدرک دکترا، محقق موسسه دانشگاه بهداشت روانی داگلاس (Douglas Mental Health University Institute)، پروفسور دانشگاه مک گیل و رئیس تحقیقات در سی ان آر اس اینسرم یو پی ام سی در پاریس، درهای تازه ای از مکانیزم مولکولی نهفته اعتیاد در انسانها را گشوده است.

این تحقیق از طریق همکاری با چندین تیم تحقیقاتی بین المللی به دست آمده است. در میان این محققین، استفان جماین، ژن شناس فرانسوی متخصص در اختلالات روانی به چشم می خورد.

روایت این پژوهش به زبان ساده

  برای گفتگو کردن با یکدیگر، سلولهای مغز (سلولهای عصبی) از مواد شیمیایی تحت عنوان ناقلین عصبی استفاده می کنند. در میان ناقلین عصبی کلاسیک، می توان به دوپامین، سروتنین، آستیلکولین و گلوتامیت اشاره نمود. تاکنون باور بر این بود که یک سلول عصبی تنها از یک ناقل عصبی کلاسیک استفاده می نماید. در گذشته، تیم صلاح المستیکووای کشف کرد که سلولهای زیر مجموعه سلولهای عصبی قادرند از دو ناقل عصبی استفاده نمایند؛ به عبارت دیگر، متفاوت با اکثر سلولهای عصبی، این سلولهای عصبی دو زبانی هستند.اکثر سلولهای عصبی در مغز انسان با «بله»، «خیر» یا «شاید» پاسخ می دهند. صلاح المستیکووای و همکارانش دریافتند که به منظور تنظیم کردن رفتارهای پاداش دهی مان، جمع کوچکی از سلولهای عصبی در مرکز پاداش دهی قادرند با هر دو «بله» و «خیر» پاسخ دهند. این سلولهای عصبی به سلولهای عصبی کولینرژیک معروفند، در حالیکه مرکز پاداش دهی بعنوان اکامبنز هسته ای شناخته می شود. در این تحقیق جدید، محققین کشف نموده اند هنگامیکه یکی از زبان های («خیر») سلولهای عصبی کولینرژیک در مرکز پاداش دهی موشها مسدود شود، مشخصا پیش بینی می شود که آنها به کوکائین شدیدا علاقه نشان می دهند. این پژوهش مکانیزم مولکولی نهفته در رفتار پاداش دهی را تشریح می نماید و در عین حال هدف غیر مظنون در درمان اعتیاد را شناسایی می نماید.

سرانجام این تیم تحقیقاتی دریافت که انسانها با جهش یک ژن کلیدی مربوط به دو ناقل عصبی، نسبت به اشکال بسیار شدید اعتیاد ده برابر آسیب پذیرتر هستند.

صلاح المستیکووای می‌گوید، «چنین کشفیاتی در حال به وجود آوردن تغییرات گسترده‌ای در حوزه اعتیاد هستند. ما در حال آغاز رمز گشایی قاعده پیچیده رفتارهای اساسی هستیم.»

منبع: ساینس دیلی Sciencedaily


پایان پیام
ارسال نظر