پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 270
۱۲ امرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۱
اندازه متن
محققین گزارش می‌کنند:

کشف گیرنده مغزی که اعتیاد به کوکائین را به‌طور قابل‌توجهی تحت تأثیر قرار می‌دهد

محققین گزارش می‌کنند که با به‌کارگیری ماهرانه فعالیت گیرنده‌های اکتیوین (Activin) در مغز، توانسته‌اند مصرف کوکائین و رفتار عود مصرف را در مدل‌های حیوانی افزایش یا کاهش دهند. این مطالعه برگیرنده‌های نواحی از مغز که به لذت و سرور مربوط می‌شوند، تمرکز نموده
کوکائین

محققین دانشگاه بوفالو مسیر عصبی ناشناخته قبلی را کشف کرده‌اند که می‌تواند تغییرات به وجود آمده در مغز را در رابطه با مصرف کوکائین تنظیم کند.این دستاورد بینش مولکولی جدیدی را در رابطه با مصرف کوکائین فراهم می‌آورد.  

امی گانکارز، دکتر متخصص اعتیاد و سرپرست این پژوهش که در اول ماه ژوئن در دانشنامه عصبی طبیعت (NatureNeuroscience)چاپ شد اظهار داشت:«اعتیاد معضلی طولانی‌مدت است که علیرغم پرهیز طولانی‌مدت با دفعات عود مصرف بروز می‌کند. نیاز است تا تغییرات مولکولی در مغز که مربوط به تمایل و عود مصرف هستند، بیشتر موردبررسی قرار گیرند.»

این پژوهش کشف کرده است که با به‌کارگیری ماهرانه فعالیت گیرنده‌های اکتیوین (Activin) در مغز، پژوهشگران توانسته‌اند مصرف کوکائین و رفتار عود مصرف را در مدل‌های حیوانی افزایش یا کاهش دهند. این مطالعه برگیرنده‌های نواحی مغز که به لذت و سرور مربوط می‌شوند، تمرکز کرده است.

این تحقیق حاکی از آن است که تغییراتی در مغز به‌واسطه مصرف مواد مخدر روی می‌دهند و به‌جا می‌مانند اما تنها پس از ترک آشکار می‌شوند – در این تحقیق کوکائین. مصرف کوکائین ارتباطات بین برخی از سلول‌های عصبی را از طریق تغییرات در شکل سلول دگرگون می کنند.

محققین کشف نموده‌اند که مسیر اکتیوین (Activin) توانایی کوکائین را در کاهش این تغییر در سلول‌های عصبی کنترل می‌کند و مشخص می‌سازد که گیرنده اکتیوین (Activin) ممکن است چنین واکنشی به کوکائین را با تنظیم تعدادی از ژن‌ها کنترل کند.

شناخت این مسیر حیاتی کمک خواهد کرد تا راهبردهای نوین دارویی بالقوه و ژن‌درمانی موردتوجه قرارگرفته تا از عود مصرف مواد پیشگیری شود. چنانچه ما بتوانیم این مسیر را کنترل کنیم، قادر خواهیم بود تا از عود مصرف در افرادی که کوکائین را ترک کرده‌اند، پیشگیری کنیم

منبع: ساینس دیلی


پایان پیام
ارسال نظر