پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 2324
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰
اندازه متن
از «تراکتور تا هلی‌کوپتر» برای پیشگیری از کشت شاه‌دانه

پرواز هلی‌کوپترهای ناجا برای مقابله با کشت «گل»

باید توجه داشت که کشت ماری‌جوانا و گل به صورت انسجام یافته در کشور انجام نمی‌شود ولی چون کاشت گل بسیار ساده است، کاشت و تولید آن در گلدان‌های خانگی، پاسیوها و آشپزخانه‌ها با تاباندن نوری خاص امکان پذیر است.
گل

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با رد هرگونه کشت تجاری «گل» در کشور از تمهیداتی برای پایش زمین‌های کشاورزی به منظور ممانعت از کشت «شاه‌دانه» و هرگونه مواد ممنوعه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد و به نقل از خبرگزاری تسنیم، افشار با اشاره به نحوه ورود ماده مخدر «گل» به بازار مصرف اظهار داشت: در سال‌های اخیر با توجه به افزایش تقاضای مصرف ماده گل، شاهد افزایش کاشت ماری‌جوانا در کشور افغانستان هستیم و بیشتر کشفیات ما از محموله‌های خارج کشور است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اینکه به هیچ وجه گزارشی از کشت ماری‌جوانا و گل در ابعاد تجاری در کشور نداریم گفت: باید توجه داشت که کشت ماری‌جوانا و گل به صورت انسجام یافته در کشور انجام نمی‌شود ولی چون کاشت گل بسیار ساده است، کاشت و تولید آن در گلدان‌های خانگی، پاسیوها و آشپزخانه‌ها با تاباندن نوری خاص امکان پذیر است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بسیاری از فروشندگان گل در هنگام عرضه این محصولات، نام برخی شهرهای کشور را به پسوند «گل» اضافه می‌کنند که به معنای تولید گل در این شهرها است گفت: به نظر می رسد این شیوه، یک شیوه تبلیغاتی برای جذب مشتریان و مصرف کنندگان این مواد است و کاشت گل در چنین حجمی در هیچ‌یک از نقاط کشور حتی در قله کوه‌ها هم نداریم.

افشار با اشاره به بازرسی‌های هوایی نیروی انتظامی با هلی‌کوپتر از زمین‌های کشاورزی کشور اضافه کرد: ما برای پایش هرچه بیشتر مزارع و زمین‌های کشاورزی، حتی دهیاری‌ها نیز موظف شده‌اند زمین‌های کشاورزی روستاها را پایش کنند و در صورت کشت شاه‌دانه یا هر ماده ممنوعه دیگری، موضوع را به دستگاه‌های مربوطه گزارش دهند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه با توجه به اهمیت این مساله، موضوع به وزارت جهاد کشاورزی و حتی صنف تراکتورداران نیز اطلاع داده شده است، گفت: ما در خصوص این امر تنها به وظایف نیروی انتظامی بسنده نمی‌کنیم و به دبیران شورای هماهنگی تمام استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که نظارت بر کشت، از جمله وظایف دهیاران سراسر کشور است.

افشار در پایان خاطرنشان کرد: هرگونه گزارشات مردمی در خصوص کشت شاه‌دانه، گل و ماریجوانا را بررسی می کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم


پایان پیام
ارسال نظر