پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 2222
۲۶ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۵
اندازه متن
رئیس سازمان بهزیستی کشور:

CBR شهری اجرایی می‌شود/راه‌اندازی مراکزجامع خدمات بهزیستی در۳۰شهر

همواره از برچسب زدن به افراد پرهیز می‌کنیم و ساخت شهرک‌هایی مانند «شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده»، را به صلاح جامعه نمی‌دانیم. معتقدم اگر چنین رویه‌ای را برای حل آسیب‌های اجتماعی در پیش بگیریم به ضرر جامعه و در تضاد با نگاه اجتماع محور خواهد بود.
رئیس سازمان بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۴۲۰ هزار معلول روستایی تحت پوشش CBR از خدمات توانبخشی بهره‌مند شدند، از اجرای CBR شهری در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد و به نقل از خبرگزاری مهر،انوشیروان محسنی‌بندپی در نشست خبری گرامیداشت هفته بهزیستی با اشاره به تغییر سبک زندگی در جوامع امروزی و بروز اختلالات ژنتیکی به شیوع آسیب‌های اجتماعی با تنوع و گستردگی اذعان کرد و گفت: بهزیستی در نگاه جدید و علمی در دولت تدبیر و امید اقدامات ارتقائی و پیشگیری به عنوان اصلی‌ترین استراتژی و در بعد دیگر مداخلات بهنگام، توانمندسازی، حمایت‌های اجتماعی  و ... را سرلوحه کار قرار داده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در حال حاضر با همکاری خوب قوه قضاییه «الگوی دادگاه درمان‌مدار» را برای پذیرش معتادان سخت در دسترس عملیاتی خواهیم کرد، افزود: بهزیستی در حوزه مداخله توانمندسازی و پیشگیری معتادان نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه ۴۲۰ هزار معلول روستایی تحت پوشش CBR از خدمات توانبخشی بهره‌مند شدند، از اجرای CBR شهری در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

محسنی‌بندپی در ادامه  با بیان اینکه هم اکنون شاهد رشد حاشیه‌نشینی در کشور هستیم، گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در حاشیه شهر مشهد و یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در حاشیه شهر تهران زندگی می‌کنند.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: ورود علمی و تخصصی در مناطق حاشیه‌نشین داشته‌ایم و به این منظور راه‌اندازی مراکز جامع خدمات بهزیستی را در ۳۰ شهرستان که به لحاظ شاخص‌های سازمان برنامه و بودجه از وضعیت حداقلی برخوردار هستند را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که در هفته جاری تعدادی از آنها افتتاح خواهند شد. این در حالیست که تمام مناطق حاشیه‌نشین کشور دارای مهدکودک بوده و در تمامی این مهدکودک‌ها یک وعده غذای گرم به کودکان ارائه می‌شود.

وی در ادامه با بیان آنکه برنامه ششم توسعه احکام قانونی خوبی را برای بهتر و روانتر انجام دادن اقدامات تخصصی سازمان بهزیستی تصویب کرده است، گفت: افزایش ۳.۴ برابری مستمری مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی یکی از اقدامات خوبی است که در این قانون با پیگیری‌های دولت و حمایت مجلس شورای اسلامی محقق شد.

به گفته محسنی‌بندپی، بررسی و تصویب لایحه بازنگری قانون حمایت از حقوق معلولان در حال حاضر در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، همچنین به گسترش کمی و کیفی اورژانس اجتماعی در تمامی شهرهای بیش از ۵۰ هزار نفر در سال اول اجرای برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: توسعه اورژانس اجتماعی در سایر شهرهای کشور نیز از سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه آغاز خواهد شد و به این ترتیب پس از پایان این برنامه تمامی شهرهای کشور دارای اورژانس اجتماعی می‌شوند.

به گفته وی، بهزیستی شاید تنها دستگاهی باشد که موارد قانونی اجرای برنامه ششم توسعه را در هنگام تصویب این قانون با مستندات لازم پیگیری کرد و از روزهای آغازین شروع این برنامه نیز با جدیت تحقق اهداف این قانون را دنبال می‌کند.

محسنی‌بندپی، ادامه داد: در حال حاضر ۱۵۳ شهر کشور بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید دارای اورژانس اجتماعی باشند. به همین دلیل چنانچه هر یک از این شهرها فاقد اورژانس اجتماعی هستند آمادگی افتتاح آن را در شهرستان مذکور داریم و طی هفته بهزیستی تا پایان تیرماه نیز تعداد زیادی از شهرستان‌های کشور دارای اورژانس اجتماعی خواهند شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، در ادامه با اشاره به تغییر سبک زندگی در جوامع امروزی و بروز اختلالات ژنتیکی به شیوع آسیب‌های اجتماعی با تنوع و گستردگی بالا اذعان کرد و گفت: بهزیستی در رویکرد جدید و علمی خود در دولت یازدهم اقدامات ارتقائی را در دستور کار قرار داده و همچنین آنکه پیشگیری به عنوان اصلی‌ترین استراتژی در استراتژی بهزیستی انتخاب شده است.

وی در ادامه به راه‌اندازی سامانه ثبت الکترونیکی طلاق اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی این سامانه در مشهد مقدس باعث کاهش ۳۰ درصدی آمار طلاق در این شهر شده است و پس از آن این سامانه در پنج شهرستان دیگر استان خراسان رضوی نیز پایلوت شده و هم اکنون در ۱۱ شهر دیگر کشور راه‌اندازی خواهد شد.

محسنی‌بندپی، در ادامه طلاق را دومین آسیب اجتماعی کشور اعلام کرد که برهم زننده بنیان خانواده است و گفت: اقدامات بهزیستی در این حوزه نیز با تکیه بر توانمندسازی افراد است به طوریکه اجباری کردن آموزش‌های پیش از ازدواج، همکاری با ۳۹۰۰ مدرس ازدواج در سطح کشور، دو برابر کردن ظرفیت خط مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ و ثبت الکترونیکی طلاق نمونه‌ای از این اقدامات است.

به گفته معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در حال حاضر رشد طلاق در کشور مهار شده و شیب قبلی را ندارد. به طوریکه در سال ۸۵ در برابر هر ۹ ازدواج یک طلاق داشتیم، اما در سال ۹۴ در مقابل هر ۴.۳ ازدواج یک طلاق صورت می‌گرفت که هم اکنون در مقابل هر ۴.۱ ازدواج یک طلاق در کشور صورت می‌گیرد. به این ترتیب روند آن در کشور رو به کاهش است.

وی در ادامه به ماجرای مرگ تلخ «آتنا» اشاره کرد و گفت: هر چقدر آگاه سازی در زمینه خودمراقبتی را به خصوص در سنین اولیه کودکی افزایش دهیم کمتر شاهد بروز چنین حوادث تلخی در کشور خواهیم شد.

محسنی‌بندپی در ادامه به ارائه سند رشد و تکامل یکپارچه کودکان اشاره کرد و گفت: این سند با همکاری سازمان بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین شده است اما واقعیت آن است که وقتی چند نهاد در کشور به صورت تیمی موضوعی را مطرح می‌کنند به علت‌ آنکه همواره یک دستگاه خود را بر سایرین برتر می‌داند امکان اجرایی شدن آن فراهم نمی‌شود و به همین دلیل هنوز نهاد متولی اجرای این سند در کشور مشخص نشده در حالیکه با اجرای آن کمتر شاهد چنین حوادثی خواهیم بود.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به طرح  «نماد» (نظام مراقبت‌های اجتماعی از دانش آموزان) اشاره کرد و گفت: این طرح با همکاری ۹ نهاد در جهت توانمندسازی و افزایش مهارت‌های زندگی و اجتماع پذیری دانش آموزان در حال اجراست. این در حالیست که طرح «ماد» (مشارکت اجتماعی دانش آموزان) نیز طرح دیگری است که برای حساس سازی و آگاه سازی دانش آموزان در برابر آسیب‌های اجتماعی با همکاری بهزیستی و آموزش و پرورش پیگیری می‌شود تا شاهد کاهش آسیب پذیری دانش آموزان در کشور باشیم.

وی در خصوص کودکان کار، گفت: در آبان و آذرماه سال ۹۵ با همکاری نیروی انتظامی و سازمان‌های مردم نهاد نسبت به پذیرش این کودکان اقدام کردیم و آمارها نشان می‌دهد که ۷۷ درصد کودکان کار پسر و ۲۳ درصد آنها دختر هستند. ۱۹ درصد کودکان کار کشور ایرانی، ۶۵ درصد افغانستانی و ۱۶ درصد پاکستانی هستند.

به گفته محسنی‌بندپی، مشکل کشور در زمینه کودکان کار مربوط به «اتباع» است به طوریکه در حال حاضر کودکان کار افغانستانی، پاکستانی و جدیدا عراقی در سطح شهر فعالیت می‌کنند و تنها ۲۰ درصد آنها ایرانی هستند.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور درخصوص ساخت «شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده»، در پایان یادآور شد: همواره از برچسب زدن به افراد پرهیز می‌کنیم و ساخت چنین شهرک‌هایی را به صلاح جامعه نمی‌دانیم. همواره از برچسب زدن به افراد پرهیز می‌کنیم. معتقدم اگر چنین رویه‌ای را برای حل آسیب‌های اجتماعی در پیش بگیریم به ضرر جامعه و در تضاد با نگاه اجتماع محور خواهد بود و همواره دیده‌ایم که بگیر و ببندها در حوزه‌ آسیب‌ها نتیجه عکس داده است.

 منبع: خبرگزاری مهر 


پایان پیام
ارسال نظر