پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 2030
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۰۳
اندازه متن
معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی کشور خبر داد:

بهزیستی بکارگیری معتادان بهبود یافته در درمان اعتیاد را به رسمیت شناخت

بهزیستی در برنامه های درمان، هم رویکرد همتا را به رسمیت می شناسدو هم مداخلات علمی و اثربخشی را که در رویکردهای روانشناختی و مدل های دیگر وجود دارد مورد توجه قرارداده است؛ ضمن اینکه قصد حذف هیچکدام از این رویکردها یا حتی بزرگ کردن آنها را ندارد.
روشن پژوه

معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از به رسمیت شناخته شدن همتایان یا همان معتادان بهبود یافته در مراکز اقامتی میان مدت برای درمان معتادان خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد و به نقل از خبرگزاری ایرنا، محسن روشن پژوه اظهار کرد: پیش تر هم برخی مراکز ترک اعتیاد از معتادان بهبود یافته برای درمان استفاده می کردند اما از این به بعد ، این بهبودیافتگان یا همتایان با به رسمت شناخته شدن توسط بهزیستی و در کنار سایر مداخلات علمی بکار گرفته می شوند.
وی خاطرنشان کرد: بهزیستی در برنامه های درمان، هم رویکرد همتا را به رسمیت می شناسد و هم مداخلات علمی و اثربخشی را که در رویکردهای روانشناختی و مدل های دیگر وجود دارد مورد توجه قرارداده است؛ ضمن اینکه قصد حذف هیچکدام از این رویکردها یا حتی بزرگ کردن آنها را ندارد.
وی ادامه داد: در مراکز درمانی اعتیاد، جای مداخلات اثربخش مبتنی بر شواهد خالی بود بنابراین بایومدیکال و سایکوسوشیال یعنی مداخلات روانی و پزشکی را در کنار مداخلات همتا یا خودیاری قرار دادیم. 
معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: در مراکز اقامتی درمان اعتیاد فعلی، اکنون از ابتدای روز تا انتهای روز برای فرد مقیم، برنامه مشخصی وجود دارد که مبتنی بر یک ارزیابی دقیق صورت می گیرد و فرد براساس این ارزیابی ها، ممکن است احتیاج به جلسات مشاوره تخصصی و اختصاصی داشته باشد. 
وی تصریح کرد: تجربه صرف از سوی همتایان ،‌نمی تواند منتهی به مداخله موثر و درمان فرد بیمار شود بلکه این تجربه باید در کنار دانش تخصصی کمک کننده باشد. به آن معنا که در درمان اعتیاد هم نیاز به همدلی و همدردی همتایان به عنوان یک رویکرد انسانی داریم تا بتوانیم به مسیر ارتقای درمان اعتیاد کمک کنیم و هم به مداخلاتی نیاز داریم که درمان محسوب شود. 

 منبع: خبرگزاری ایرنا


پایان پیام
ارسال نظر