پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 1993
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۷
اندازه متن
فدراسیون وزنه‌برداری به سوءاستفاده از نام بهداد سلیمی اعتراض کرد

گاف تاریخی در ماجرای تبلیغ «ماری‌جوانا»

فدراسیون وزنه‌برداری درحالی از یک شبکه تلویزیونی آلمانی شاکی است که تصویر بهداد سلیمی، برای تبلیغ ماری‌جوانا، فقط در یک صفحه اینستاگرامی منتشر شده و٦٥ لایک خورده است.
گاف تاریخی در ماجرای تبلیغ «ماری‌جوانا»

تبلیغ یک صفحه اینستاگرامی ترویج‌کننده یک ماده مخدر با تصویری از قهرمان وزنه‌برداری ایران و جهان باعث واکنش تند فدراسیون وزنه‌برداری شده است. این موضوع قرار است از سوی کمیته ملی المپیک پیگیری شود،‌ اگرچه هنوز هویت صفحه‌های اجتماعی که این تصاویر را منتشر کرده، دقیقا مشخص نیست. از سوی دیگر برخلاف ادعای برخی از رسانه‌ها که آن را یک رسانه آلمانی دانستند، ‌به نظر می‌رسد پای هیچ رسانه خارجی در کار نیست و این موضوع فقط شیطنتی از سوی برخی افراد بوده که با واکنش نه چندان منطقی فدراسیون وزنه برداری مواجه شده است؛ شاید یک گاف بزرگ رخ داده، وقتی متوجه شوید یک صفحه در اینستاگرام از سوی فدراسیون شبکه تلویزیونی خوانده می‌شود!

عکس جنجال‌ساز چند روز قبل تصویری از بهداد سلیمی در هنگام

بلند کردن وزنه‌ای عجیب منتشر شد که منتسب به یکی از گروه‌های ترویج‌کننده مصرف ماری جوانا(ماده مخدر) است. این تصویر البته بیشتر در رسانه‌های داخلی بازتاب داشته و افرادی که این عکس را منتشر کرده‌اند، منبع آن را یک رسانه آلمانی دانسته‌اند. در هر صورت این عکس در روزهای گذشته بین مردم نیز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد تا این‌که دیروز بازتاب عجیبی در رسانه‌ها داشت. در عکس منتشر شده که مربوط به صفحه اینستاگرام یک گروه ترویج‌کننده ماری‌جوانا است، به جای وزنه، تصویری از این ماده مخدر جایگزین شده است.

درخواست فدراسیون از کمیته

خیلی زود این تصویر در رسانه‌ها چرخید تا این‌که فدراسیون وزنه‌برداری مجبور شد در نامه‌ای به کمیته ملی المپیک درخواست پیگیری ماجرا را بدهد. در نامه علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری به کیومرث‌هاشمی، رئیس کمیته ملی المپیک آمده است: «احتراما ضمن اظهار تشکر از همکاری‌های صمیمانه جنابعالی به استحضار می‌رساند متاسفانه یک شبکه تلویزیونی در کشور آلمان در یک اقدام غیرمعمول اقدام به استفاده از تصویر قهرمان ملی کشورمان و المپیک جناب آقای بهداد سلیمی کرده است. لذا خواهشمند است دستور فرمایید مراتب اعتراض و شکایت حقوقی از این شبکه سوءاستفاده‌گر در اسرع وقت صورت پذیرد. همچنین در صورت لزوم با توجه به این‌که تصویر منتشر‌شده از بازی‌های المپیک ٢٠١٢ لندن است، کمیته بین‌المللی المپیک IOC نیز جهت پیگیری و اقدام لازم در جریان گذاشته شود.»

مرادی: از بهداد سوءاستفاده شده است

علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری بعد از ارسال نامه به رئیس کمیته ملی المپیک می‌گوید: «من این خبر را در رسانه‌ها خواندم و با توجه به این‌که بار حقوقی و بین‌المللی داشت، نامه‌ای به کمیته ملی المپیک ارسال کردیم تا آنها در این زمینه، پیگیری‌های لازم را انجام دهند چون بهداد سلیمی، یک برند بین‌المللی است. البته برخی رسانه‌های داخلی در این رابطه کم‌لطفی‌های زیادی انجام دادند که ما از طریق فدراسیون، آن را پیگیری می‌کنیم. آنچه مسلم است، سلیمی در این مسأله نقشی نداشته و کاملاً از موضوع بی‌خبر بوده است و حتی خودش به صورت رسمی از ما خواست که به این موضوع ورود کنیم. متاسفانه از بهداد سوءاستفاده‌هایی صورت گرفته که باید به صورت قانونی پیگیری شود.»

واکنش عجیب سلیمی

بهداد سلیمی هم وقتی در جریان این ماجرا قرار گرفت، ابراز تعجب کرد اما واکنش عجیبی هم داشت: «اول اصلا نمی‌دانستم آن ماده سبز رنگ چه چیزی است و فکر می‌کردم در جهت حمایت از فضای سبز است! پس از آن متوجه شدم که آن یک نوع ماده مخدر است از این رو، قضیه را پیگیری خواهم کرد. شکایت از آن رسانه را باید کمیته ملی المپیک انجام دهد. فدراسیون نامه‌نگاری‌ها را با کمیته ملی المپیک انجام می‌دهد تا کمیته ملی المپیک به‌عنوان مرجع ورزش ایران از آن رسانه آلمانی اعلام شکایت کند.»

واکنش کمیته المپیک

در شرایطی که فدراسیون وزنه‌برداری پیگیری حقوقی ماجرا را برعهده کمیته ملی المپیک گذاشته، باید دید که اصلا‌هاشمی و همکارانش می‌توانند این موضوع غیرورزشی را از نهادهای ورزشی پیگیری کنند یا خیر. محمود عبداللهی، مدیرروابط عمومی کمیته ملی المپیک دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «نامه فدراسیون وزنه‌برداری دیروز به دستمان رسید.‌هاشمی هم این نامه را به کمیسیون حقوقی ارجاع داد تا آنها این موضوع را پیگیری کرده و با خود بهداد سلیمی نیز صحبت کنند. باید دید که اصلا این صفحه اینستاگرامی که این عکس را منتشر کرده، متعلق به چه نهادی است. فعلا قرار است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا اگر جای پیگیری بین‌المللی داشت، از طریق کمیته بین‌المللی المپیک(IOC) این اتفاق را پیگیری کنیم.»

وقتی حقیقت فراموش شد

در شرایطی انتشار یک عکس از قهرمان وزنه‌برداری ایران روز گذشته ورزش کشور را تحت‌تأثیر خود قرار داد که هیچ‌کس به منبع این اتفاقات توجهی نکرد. ماجرا از این قرار است که این تصویر در یک صفحه اینستاگرامی منتشر شده و برخلاف ادعای رسانه‌ها، فدراسیون و حتی خود بهداد سلیمی پای هیچ رسانه یا شبکه تلویزیونی در میان نیست. با رجوع به صفحه مذکور مشخص می‌شود این صفحه منتسب به یکی از گروه‌هایی است که ماری‌جوانا را ترویج می‌دهند و حتی این گروه هیچ سایتی در اختیار ندارد! این گروه فقط در شبکه‌های اجتماعی فعال است و حتی عکس‌های نامربوطی نیز در این صفحه وجود دارد.

فقط ٦٥ لایک

به نظر می‌رسد با شیطنت یکی از افرادی که داخل ایران هم نیست، این تصویر از صفحه اینستاگرام این گروه در رسانه‌های ایرانی و گروه‌های تلگرامی منتشر و در همان خبر اولیه نیز نام آن یک «رسانه آلمانی» عنوان شده است. جالب اینجاست که این صفحه اینستاگرامی تعداد دنبال کننده‌های بسیار کمی هم دارد و تصویری که از بهداد سلیمی منتشر شده، فقط ٦٥ لایک خورده است. از آن‌جا می‌توانیم به جنجال‌سازی رسانه‌ای درباره این عکس پی ببریم که متوجه شویم انتشار این تصویر به ٤ ماه قبل بازمی‌گردد و مشخص نیست که چرا بعد از چند ماه اینطور فراگیر شده است!

گاف فدراسیون وزنه‌برداری

شاید بهتر بود که فدراسیون وزنه‌برداری که حتی در نامه خود به رئیس کمیته ملی المپیک از یک شبکه تلویزیونی آلمانی نام برده، با تحقیقات بیشتر به حقیقت پی می‌برد و مردم را آگاه می‌کرد، نه این‌که با رسانه‌ای کردن نامه و مصاحبه‌های پی در پی بخواهد به این موضوع بی‌ارزش دامن بزند. در هر صورت بعید به نظر می‌رسد حتی در صورت پیگیری این موضوع از طریق IOC نتیجه‌ای در انتظار این پرونده باشد چون این صفحه اینستاگرامی هویت مشخصی ندارد و قبل و بعد از آن هم تصاویری از دیگر شخصیت‌های مشهور مثل هیلاری کلینتون نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا را به همین شکل منتشر کرده است.


منبع: روزنامه شهروند

پایان پیام
ارسال نظر