پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 1806
۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷
اندازه متن
از سوی رئیس قوه قضاییه؛

بخشنامه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها صادر شد

با توجه به مواد 15 و 16 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، معتادین به مواد مخدر باید در مراکز ترک اعتیاد و درمان و اقامت اجباری معتادان نگهداری شوند و عدم تشکیل مراکز مزبور، مجوزی برای دستگیری و معرفی این افراد به زندان نمی باشد.
قوه قضاییه

بخشنامه «ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها»از سوی آیت الله آملی لاریجانی صادر شد. این دستورالعمل جایگزین دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها، به شماره 100/16865/9000 مورخ 92/3/29 رییس قوه قضاییه بوده و در 33 ماده و 6 تبصره در تاریخ 95/6/17 به تصویب رییس قوه قضاییه رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.
 به گزارش پایگاه خبری اعتیاد در ماده 6 این دستور العمل که مرتبط با قانون مبارزه با مواد مخدر است آمده: «با توجه به مواد 15 و 16 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، معتادین به مواد مخدر باید در مراکز ترک اعتیاد و درمان و اقامت اجباری معتادان نگهداری شوند و عدم تشکیل مراکز مزبور، مجوزی برای دستگیری و معرفی این افراد به زندان نمی باشد. لذا دادستان ها دقت و مراقبت نمایند اولاً: از این پس افراد معتاد جز در شرایط مقرر در قانون، تحت هیچ شرایطی به زندان معرفی نشوند. ثانیاً: تغییر عنوان اعتیاد به استعمال مواد مخدر برای افراد معتاد، مجوز بازداشت و معرفی افراد به زندان نگردد. دادستان کل کشور با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم نظارت و پیگیری لازم جهت توسعه مراکز مذکور در مواد 15 و 16 قانون فوق را فراهم می آورد.» 

لازم به ذکر است که ماده 6 در «دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها» که در سال 1392 به تصویب رسیده و ابلاغ شده بود هم وجود داشت و هیچ تغییری در آن ایجاد نشده است. 

 بخشنامه جدید ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها

پایان پیام
ارسال نظر