پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 1347
۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۱
اندازه متن
هشدار قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر:

تولید مخدرهای صنعتی در کمتر از 6 ساعت

در برنامه‌های اول تا سوم توسعه، مبارزه با مواد مخدر جایی نداشت و در برنامه چهارم و پنجم، خودی نشان داد ولی در برنامه ششم توسعه، با رویکرد اجتماعی و مقابله علمی، به بحث مقابله با ترویج و مصرف مواد مخدر در کشور تاکید شده است.
جزینی

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بر اساس شیوع شناسی اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، 2.6 درصد معتادان، دانشجو هستند.

به گزارش  پایگاه خبری اعتیاد و به نقل از خبرگزاری ایسنا، سردار علیرضا جزینی در آخرین جلسه شورای اداری استان  آذربایجان شرقی در سال جاری که همزمان با جشن پاکی با حضور معتادین متجاهر برگزار شد، با اشاره به تهدیدات و خطرات ناشی از مصرف مواد مخدر گفت: متاسفانه بر اساس شیوع شناسی اخیر، بیش از 1.5 میلیون نفر در کشور، مصرف کننده انواع مختلف مواد مخدر هستند.

وی افزود: 10 درصد از این میزان شامل معتادین زن، یک درصد شامل دانش‌آموزان، 2.6 درصد شامل دانشجویان، 20 درصد شامل کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی و ...می‌شود.

وی یکی از معضلات اساسی موجود در این حوزه را افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی عنوان کرد و ادامه داد: 26 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر، مواد مخدر صنعتی مصرف می‌کنند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به نقش تهاجم فرهنگی دشمنان و بدخواهان ایران اسلامی در ترویج مصرف مواد مخدر عنوان کرد: در ماه‌های اخیر، بیش از 17 میلیون قرص و آمپول غیر مجاز در کشور کشف و امحاء شده است.

جزینی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: بیش از 7000 تن مواد مخدر در کشور همسایه ما کاشت شده و در حدود 30 درصد از آن به کشور وارد و یا از طریق جمهوری اسلامی، ترانزیت می‌شود.

وی با بیان اینکه در ارتباط با تهدیدات این چنینی باید برنامه‌ریزی جامعی داشته باشیم تصریح کرد: متاسفانه در برنامه‌های اول تا سوم توسعه، مبارزه با مواد مخدر جایی نداشت و در برنامه چهارم و پنجم، خودی نشان داد ولی در برنامه ششم توسعه، با رویکرد اجتماعی و مقابله علمی، به بحث مقابله با ترویج و مصرف مواد مخدر در کشور تاکید شده است.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر لزوم افزایش مشارکت‌های مردمی در جهت مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: استان آذربایجان‌شرقی تنها استانی است که مشارکت جدی خیرین در امر مبارزه با مواد مخدر به خوبی احساس می شود و این استان می تواند برای استانهای دیگر، الگو باشد.

جزینی ابراز کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و مصوبات موجود در این خصوص، باید همه ساله، میزان مصرف مواد مخدر را پنج درصد کاهش دهیم و این مهم بدون حضور و مشارکت مردم امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به شیوع مصرف شیشه در کشور گفت: ورود شیشه به گروه مواد مخدرهای صنعتی، کار ما را دو چندان کرده است. برخی از مواد مخدر صنعتی به راحتی در داخل کشور و در کمتر از شش ساعت تولید می شوند.

وی خطاب به خانواده‌ها، بر لزوم توجه بیش از پیش به رفتار و کارهای کودکان و فرزندان تاکید کرد و ادامه داد: تغییر خلق فرزندان یکی از علایم مصرف شیشه است. یکی دیگر از علایم مصرف شیشه در بین نوجوانان و جوانان، گوشه نشینی و حضورهای مستمر در اتاق‌های دربسته خود است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

پایان پیام
ارسال نظر