پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کد خبر 1058
۲۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۲۰
اندازه متن
مسئول آزمايشگاه‌های سازمان پزشكی قانونی عنوان کرد؛

سهم ۲۶ درصدی شیشه در مصرف موادمخدر

در جهان ۲۴۶ ميليون نفر مبتلا به سوءمصرف مواد هستند يعني از هر ۲۰ نفر فرد ۱۵ تا ۶۴ سال يك نفر زمينه مصرف مواد را دارد/ آمار سوءمصرف كنندگان مواد در جهان در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال قبل از آن سه ميليون نفر رشد داشته است.
كامبيز سلطاني نژاد

مسئول آموزش آزمايشگاه‌های سازمان پزشكی قانونی كشور گفت: مصرف شيشه ۲۶ درصد سهم مواد را به خود اختصاص مي دهد و بر اين اساس بعد از ترياک و مشتقات آن شيشه دومين ماده مورد سوءمصرف در كشور محسوب می شود.

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد و به نقل از خبرگزاری مهر ، كامبيز سلطاني نژاد در سمينار علمي عوامل روانگردان از ديدگاه باليني و پزشكي قانوني با اشاره با آخرين آمارها از وضعيت سوءمصرف مواد در كشور گفت: بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر كه مربوط به سال ۱۳۹۱ و در مقياس سني ۱۵ تا ۶۴ سال است، مصرف شيشه ۲۶ درصد سهم مواد را به خود اختصاص مي دهد و بر اين اساس بعد از ترياك و مشتقات آن شيشه دومين ماده مورد سوءمصرف در كشور محسوب مي شود.

وي ادامه داد: بر اساس اين آمارها ۴۵ درصد مصرف كنندگان مواد مخدر و محرك زير ۲۹ سال هستند و سن آغاز اعتياد در آنها ۲۱ سال است. همچنين ۵۳ درصد اين افراد شاغل، ۶۴ درصد زير ديپلم و ۶۳ درصد نيز متأهل هستند.

سلطاني نژاد با اشاره به آمارهای سازمان پزشكي قانوني كشور آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر و محرك در فاصله ۱۰ ساله ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ را حدود ۴۰ هزار نفر عنوان كرد و از افزايش مرگ و مير ناشي از سوءمصرف ماده شيشه در كشور خبر داد..

اين متخصص سم شناسي همچنين با اشاره به هزينه هاي كشور در بحث كنترل ورود مواد مخدر و مسدود كردن مرزها تصريح كرد: از دهه ۶۰ تا امروز نزديك به چهار هزار نفر از كاركنان نيروي انتظامي در راه مبارزه با مواد مخدر شهيد و ۱۲ هزار نفر نيز جانباز شده‌اند كه نتيجه اين تلاش‌ها موجب شده مسير ترانزيت مواد مخدر از افغانستان و پاكستان به سمت كشورهاي غربي تا حد زيادي تغيير كند و مسير ايران براي قاچاقچيان پرهزينه شود به نحوي كه ميزان ترانزيت مواد مخدر از ايران از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد كاهش يافته است.

وي در ادامه با اشاره به آخرين گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در خصوص مصرف مواد مخدر در جهان گفت: اين گزارش در سال ۲۰۱۵ منتشر شده و اعداد و ارقام آن مربوط به سال ۲۰۱۳ است. بر اساس آن در جهان ۲۴۶ ميليون نفر مبتلا به سوءمصرف مواد هستند يعني از هر ۲۰ نفر فرد ۱۵ تا ۶۴ سال يك نفر زمينه مصرف مواد را دارد.

سلطاني نژاد افزود: بر اساس اين گزارش آمار سوءمصرف كنندگان مواد در جهان در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال قبل از آن سه ميليون نفر رشد داشته است.

وی ادامه داد: از كل سوءمصرف‌كنندگان مواد در جهان ۲۷ ميليون نفر به يكي از مشكلات ناشي از سوءمصرف مانند وابستگي و يا بيماري هاي عفوني مبتلا هستند، ۱۲ ميليون نفر از آنان نيز مصرف كننده تزريقي موادند كه يك ميليون نفر از آنان به ويروس ايدز مبتلا هستند.

سلطانی نژاد، تزريق مواد مخدر را مهم‌ترين عمل ابتلا به ايدز عنوان كرد و اظهار داشت: در كشور ما بر اساس آخرين آمار وزارت بهداشت ۸۰ درصد مبتلايان به ايدز از طريق تزريق مواد به اين بيماري مبتلا شده اند هر چند شيوه ابتلا به اين بيماري در حال تغيير به شيوه هاي ديگر است.

وي افزود: در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۰۰ هزار مرگ در جهان تحت تأثير سوءمصرف مواد اتفاق افتاد كه رقم قابل توجهي است.

اين متخصص سم شناسي در خصوص آمار اعتياد در زنان نيز گفت: در حال حاضر يك سوم سوءمصرف كنندگان مواد خانم ها هستند در حاليكه از لحاظ قرار گرفتن در پروسه درمان از هر ۵ نفر يك نفر را خانم‌ها تشكيل مي دهند به بيان ديگر خانم‌هاي معتاد تمايل كمتري براي قرار گرفتن در پروسه درمان دارند.

سلطاني نژاد در ادامه با اشاره به ۴ دسته مواد شامل مخدرها، آمفتامين ها، حشيش و روانگردان‌هاي جديد، گفت: ترياك يكي از مهم‌ترين مخدرها در جهان است كه ۸۶ درصد آن در افغانستان توليد مي شود و متأسفانه در سال‌هاي اخير شاهد افزايش سطح زير كشت آن بوده‌ايم. بر اساس آمارها ۵۰ ميليون نفر در جهان سوءمصرف كننده انواع مواد مخدر هستند.

وي ادامه داد: از نظر ميزان مصرف حشيش در جايگاه اول قرار دارد و متأسفانه ۱۸۰ ميليون نفردر جهان حشيش مصرف مي كنند در سال‌هاي اخير با دستكاري هاي ژنتيكي گياه حشيش و نيز پرورش گلخانه اي آن شاهد ايجاد معضلات بيشتري ناشي از سوءمصرف اين ماده بوده ايم.

سلطانی نژاد با اشاره به خطرات مصرف آمفتامين ها و در رأس آن شيشه گفت: در سال‌هاي اخير مصرف شيشه در جهان رو به افزايش بوده و با كاهش مصرف اكستازي شاهد افزايش مصرف شيشه بوده ايم كه به تبع جرايم خشن و حوادث ناگواري در پي مصرف آن به وقوع پيوسته است و متأسفانه مصرف آن در ايران هم رو به افزايش است كه اميدواريم براي كننترل مصرف آن چاره انديشي شود.

مسئول آموزش آزمايشگاه‌هاي سازمان پزشكي قانوني كشور با اشاره به اينكه شيشه بدترين نوع از مواد اعتياد آور است و بسياري از جرايم خشن تحت تأثيرمصرف آن اتفاق مي افتد، گفت: شروع اوج سوءمصرف متانفتامين (شيشه) در ايران مربوط با سال ۱۳۸۷ و همزمان با توليد اين ماده در كشور است در حاليكه در سال‌هاي پيش از آن مصرف شيشه در ايران بسيار محدود بود.

منبع: خبرگزاری مهر 

پایان پیام
ارسال نظر