پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
کارتن خوابی
گزارشی از زندگی شبانه معتادان و بی‌سرپناهانی که در حاشیه بعضی بزرگراه‌های تهران زندگی می‌کنند

کانال‌خواب‌های بی‌خانمان

این نوع زندگی برای معتادان، تبدیل به سبک زندگی شده و آنها به این زندگی علاقه دارند، اما ما تا کجا حق داریم دخالت کنیم؟ ما وظیفه داریم سبک زندگی این افراد را تغییر دهیم، کیفیت زندگی‌شان را بالا ببریم، سلامت‌شان را تأمین کنیم،اما همه اینها نباید زوری باشد.
سامان سرای اسلام شهر
یک شب با بی‌خانمان‌هایی که مدتی است در سامان‌سرای اسلامشهر روزگار می‌گذرانند

مددسراب

٢٠٠ متکدی و معتاد در سامان‌سرای اسلامشهر نگهداری می‌شوند؛ آنها از این‌که حق ندارند با خانواده ‌هایشان تماس بگیرند، گله دارند/ مدیر سامان‌سرای اسلامشهر: از هیچ لحاظی تأمین نیستیم/ خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر: خیرین کمک به این مددسرا را در اولویت قرار دهند.
گورخواب‌های بی‌گور
پیگیری‌های «شهروند» از سرانجام گورخواب‌های نصیرآباد شهریار، یک‌سال بعد

گورخواب‌های بی‌گور

معتادان متجاهر نصیرآباد بالای ٤٠، ٥٠ نفر می‌شوند. همه آنها به کمپ هدایت شدند و تحت‌ درمان قرار گرفتند؛ اما باز هم آزاد شدند. مثلا همان کسی که شما عکس‌اش را در روزنامه کار کردید، الان در ویره کارتن خواب است.‌
گزارش از خیابان‌ها و اتوبان‌هایی که بتازگی میزبان معتادان بی‌خانمان شده‌اند

تکثیـر پاتوق‌هـا

جغرافيای پاتوق‌های مصرف مواد مخدر در تهران

اينجا، آدم‌ها ته‌نشين می شوند

بررسی روند ١٠ ساله كشت خشخاش در منطقه بين‌النهرين:

عراق مي‌خواهد سلطان ترياک خاورميانه شود

مقامات ايران، پشت پرده و در گفت‌وگوهاي غيرعلني، درباره مخاطرات توليد ترياك در عراق صحبت مي‌كنند اگرچه در ظاهر، وانمود مي‌كنند كه چنين اتفاقي اصلا مورد تصور نيست.
گزارش از تنها مرکز بازتوانی مادر وکودک در ایران

تـرک مـادرانـه

گیریم که زنان بهبودیافته حرفه‌ای بیاموزند و پاک شوند، اما وقتی مجبور شوند باز هم درخیابان‌ها یا کنار شوهران خلافکارانشان بمانند چه سود. رئیس می‌گوید همین است که این قبیل زن‌ها به هر نوع ازدواج یا رابطه‌ای تن می‌دهند و چرخه ترک و گرفتاری مجدد بارها تکرار م
در نشست تخصصی بررسی شد؛

«آیداتیس» چالش جدید وزارت بهداشت و درمانگران اعتیاد

خبرگزاری مهر برای واکاوی چالش جدید وزارت بهداشت و درمانگران اعتیاد میزگردی با حضور «عباس دیلمی زاده» تحلیل‌گر سیستم‌ها، «علی شفیعی» پژوهشگر اعتیاد و «غلامرضا امین زاده» درمانگر اعتیاد برگزار کرده که مشروح مباحث مطرح شده را در ادامه می‌خوانید.
تا دو دهه پیش در ایران بی‌خانمان نداشتیم، چرا حالا داریم؟

در نشست «بی‌خانمانی» مطرح شد؛ بی‌خانمانی در ایران، یک پدیده مدرن است

فقر و بی‌خانمانی، چهره‌های واقعی‌تری از گورخوابی دارد و نشان دادن یک تصویر نادر اما گزنده و خشن، لزوما به این منجر نمی‌شود که مشکل حل شود بلکه می‌تواند جامعه را دچار نوعی بی‌حسی کند که وقتی ابعاد مساله اینقدر بزرگ است، پس دیگر از دست ما کاری برنمی‌آید.
گزارش از کارخانه‌ای که بهبودیافتگان مواد مخدر آن را اداره می‌کنند

اینجا انگی بر پیشانی‌مان نیست

بهبودیافته‌هایی که در این کارخانه کار می‌کنند می‌گویند کسی که اعتیاد را کنار گذاشته وقتی دنبال کار می‌رود به او کار نمی‌دهند چون انگ معتاد بودن همیشه روی پیشانی‌اش هست؛ اگر به بهبودیافته کار بدهند هیچ‌وقت دیگر دنبال مواد نمی‌رود.
تهرانگردی با یک ساقی

... چه بوی علفی می‌آید

روزنامه ایران گزارشی منتشر کرده که در آن اوضاع و احوال یک روز کاری یک فروشنده مواد روایت شده است.
دبیر علمی کنگره بين المللي دانش اعتیاد:

کنگره اعتیاد راهی است برای تجلي نتايج پژوهش‌ها در بستر اجتماع

دبیر علمی کنگره بين المللي دانش اعتیاد می گوید که در کنگره امسال دانش اعتیاد قرار است دو مناظره با موضوع «توزیع مواد مخدر توسط سیستم‌های دولتی یا قانونی‌سازی» و «تبیین جایگاه رویکرد مبتنی بر گروه همتا» برگزار شود.
گزارش ميداني از مخدرهاي معروف اين روزهاي بازار

٣ دود و ٢ فوت

در ميدان امام حسين سه‌دود را بيشتر مي‌شود پيدا کرد. مي‌گويند سه‌دود مال آخر خط است، با زخم‌هاي سنگين، که توهمش توهم شيريني نيست، توهم مرگ مي‌دهد و آدم‌ها زخمشان را مي‌کنند و تمام مي‌شوند.