پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
حسن نوروزی
در تشریح جلسه کمیسیون قضایی و حقوقی؛

نوروزی: طرح کاهش مجازات‌ اعدام مجددا اصلاح شد

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از اصلاح مجدد طرح کاهش مجازات اعدام در این کمیسیون خبر داده است.
امیر حسین آبادی
رئیس کانون وکلای مرکز:

راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر اعدام حاملان نیست

در حقوق جزا اولین چیزی که خواندیم این است که نتیجه ترس از مجازات، شرافتمندی است و افراد از ترس اینکه مجازات شوند، مرتکب جرم نمی شوند اما اگر اعدام شایع باشد، ترس و قبح آن از بین می رود و نمی تواند عامل بازدارنده باشد.
اعدام
تصمیم کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با کارشناسان ارزیابی شد:

سایه روشن مصوبه تحدید اعدام قاچاقچیان

همین که این قانون جدید باعث می‌شود عده‌ای کمتر اعدام شوند قطعاً خوب است اما این معیارهای کمی چندان مورد پذیرش نیست. من تصورم بر این است که اساساً حکم اعدام باید برای مواردی از قاچاق ماده مخدر تعمیم داده شود که افراد یا گروه‌ها دست به سلاح برده اند.
عضو کمیسون اجتماعی مجلس شوراي اسلامي:

ستاد مبارزه با مواد مخدر، تبديل به وزارتخانه شود

وزیر کشور با توجه به اینکه در امر اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر تلاش‌های بسیارارزنده‌ای درستاد مبارزه با مواد مخدر داشته اما بدليل مشغله هاي فراوان نمی‌شود تمام وقت برای ستاد مبارزه با مواد مخدر وقت بگذارند؛ لذا ضرورت ایجاد وزارتخانه احساس می‌شود.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس:

معافیت سربازان معتاد نیازمند مصوبه قانونی مجلس است/استقبال نمایندگان از سیاست‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی

تفاهم نامه بین نظام وظیفه و ستاد مبارزه با مواد مخدر اگر به لایحه‌ای تبدیل شود در کمیسیون اجتماعی بررسی و قطعا مورد حمایت قرار خواهد گرفت، بنابراین بهتر است پیش از اجرای تفاهم‌نامه به این موضوعات توجه شود.
ستاد مبارزه با موادمخدر به تصویب طرح کمیسیون قضایی واکنش نشان داد

افزایش حجم موادمخدر با تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان

پیش بینی من به عنوان کسی که بیش از 35 سال از عمرش را در مبارزه با باندهای مواد مخدر و قاچاقچیان گذرانده آن است که در صورت تصویب این طرح، قطعاً فعالیت قاچاقچیان موادمخدر جدی‌تر شده و حجم قاچاق مواد مخدر افزایش خواهد یافت.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

ادامه رایزنی‌های وزارت بهداشت برای افزایش مالیات بر دخانیات

رایزنی‌ها برای تغییر میزان مالیات بر دخانیات در برنامه ششم توسعه ادامه دارد. ما تلاش خود را می‌کنیم و رایزنی‌ها با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را از راه‌های مختلفی ادامه می‌دهیم. مشکل ما رقم این مالیات است و فکر می‌کنیم بسیار بسیار پایین است.
وزیر کشور:

مسئولیت "جمع آوری معتادین متجاهر" به بهزیستی واگذار شد

مسئولیت جمع آوری معتادین متجاهر از امروز کاملا به بهزیستی واگذار شد. تمام دستگاه‌ها ملزم به کمک به بهزیستی در اجرای این وظیفه هستند/امروز طرح ملی مبارزه با مواد مخدر نیز ابلاغ شد.

تجمع خانواده محکومان موادمخدرمقابل مجلس

ما خانواده های متهمان حمل مواد مخدر خواهان تصویب هر چه سریعتر طرح مجلس در مورد جایگزینی مجازات به جای اعدام برای محکومان جرائم مربوط به مواد مخدر هستیم تا مجازات افرادی که در زندان هستند، کاهش یابد.
معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد:

ورود وزیر کشور به موضوع آمارهای اعتیاد/ آمار نهایی تا 4 ماه آینده اعلام می شود

درحال حاضر آمارها از منابع مختلف استخراج شده و طرح شیوع شناسی سوء مصرف مواد مخدر و چند طرح دیگر در این حوزه به انجام رسیده است اما بدلیل اختلاف نظر میان مجریان طرح های ارزیابی سوءمصرف مواد مخدر نمی توانیم آمار قطعی اعتیاد را در شرایط فعلی اعلام کنیم.
در میزگرد «مصلحت‌اندیشی و انتخاب راه‌حل‌های میانه در مدیریت اعتیاد» عنوان شد:

اعتیاد موضوعی اجتماعی است؛ سیاسی مدیریتش نکنیم

اگر باورداشته باشیم مباحث اجتماعی موضوعی تخصصی است،درآن صورت متخصصان بایدمدیریت این حوزه رابر عهده داشته باشندحال‌آنکه می‌بینیم که سیاسی‌ترین وزارت خانه‌مان یعنی وزارت کشور مسئول یک موضوع خیلی تخصصی یعنی اعتیاد است درحالی‌که این موضوع اصلاً سیاسی نیست.