پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
اعدام قاچاقچیان

رای دیوان عالی کشور درباره قاچاقچیان مواد مخدر محکوم به اعدام

هیئت عمومی دیوان عالی کشور طی رای وحدت رویه‌ای اعلام کرد که بر اساس قانون جدید مواد مخدر، احکام محکومان به اعدام، در صورت فرجام‌خواهی فرد محکوم، نقض و برای رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارجاع می‌شود.
جعفری دولت آبادی

توضیحات دادستان تهران درباره اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر

در مورد این ماده الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر دیدگاه‌های مختلفی در خصوص تخفیف مجازات در برخی موارد و پیش‌بینی شروطی برای رسیدگی مجدد به پرونده‌ها مطرح است که مستلزم اتخاذ رویه‌های واحد در موارد مشابه می‌باشد.
یحیی کمالی‌پور
نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس:

۴ هزار نفر با اصلاح قانون مواد مخدر از اعدام نجات پیدا می‌کنند

بعد از تصویب مصوبه مجلس درباره کاهش مجازات اعدام‌ها و تایید شورای نگهبان و ابلاغ آن توسط رئیس جمهور این قانون عملا وارد چرخه اجرا شده است. برآورد ما این است که از ۵ هزار زندانی که در این باره حکم زندان گرفته‌اند، ‌۴ هزار نفر از اعدام نجات پیدا می کنند.
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

باید به سمت حذف اعدام برویم/ اعدام تاثیری در کاهش جرم نداشت/ سخنان برون مرزی تاثیری در تغییر قوانین داخلی ما ندارد

مجازات اعدام باید برای محارب واقعی صورت گیرد.برنامه اصلی ما مقابله و مبارزه با تشکیل باندهای مسلح توزیع و سرشاخه ها است نه اعدام عده ای که تنها مواد پخش شده توسط این افراد را حمل میکنند.
معاون ستاد حقوق بشر:

دستورالعمل رئیس قوه قضا در خصوص قانون مبارزه با موادمخدر،گام مهم‌ حقوق بشری‌ است

حفظ حقوق افراد و خانواده هایی که در دام موادمخدر گرفتار میشوند و کاهش آسیبهای اجتماعی ناشی از این معضل باید به عنوان یک اقدام اساسی حقوق بشری در دستورکار نهادهای مسئول، به ویژه مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

ابلاغ بخشنامه‌ای در اجرای قانون «الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر»

بخشنامه ای در اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 1396/7/12 از سوی آیت الله آملی لاریجانی به کلیه مراجع قضایی کشور ابلاغ شد.

انجام غیرقانونی تست متادون در آزمایشگاه‌ها

اگر آزمایشگاه‌ها بدانند که بیماران از حقوق خود آگاه هستند و درمانگران هم حواس‌شان به تخلف‌های آزمایشگاه‌ها هست در آن صورت نمی‌توانند سلیقه‌ای با بیمار رفتار کنند و با اقدامی نسنجیده و خلاف قانون، زندگی انسانی را با چالش و مشکل مواجه کنند.

رییس جمهور 3 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رییس جمهور در نامه‌ ای « قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» را جهت اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد:

هزینه استفاده از مواد مخدر معادل بودجه یکسال سلامت کشور

اختصاص بودجه 70 میلیارد تومانی پاسخگوی نیاز معتادان به درمان و اقدامات دارویی نیست، متاسفانه ضرر و زیان ناشی از مصرف مواد مخدر درکشور معادل بودجه یکسال سلامت کل کشور است.
ارزیابی شیوه های شیوع شناسی مصرف مواد مخدر در میزگرد«ایران»با حضور مدیران وصاحبنظران

سرگیجه سیاست ها با جادوی آمار

حمیدرضا صرامی، مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد،هومان نارنجی‌ها، مجری طرح شیوع شناسی مصرف مواد، محمد بینازاده، پژوهشگر حوزه اعتیاد و عباس دیلمی‌زاده، فعال حوزه اعتیاد در میزگرد شیوع شناسی اعتیاد شرکت داشتند؛مباحث مطرح شده را در ادامه بخوانید:
رئیس سازمان بهزیستی:

۴.۵ درصد افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال مصرف‌کننده مواد مخدر هستند/ به تعریف مشترکی از اعتیاد با قوه قضائیه رسیده‌ایم

رئیس سازمان بهزیستی کل کشور با بیان اینکه ۴.۵ درصد از افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال مصرف‌کننده مواد مخدر هستند، گفت: متأسفانه هم‌اکنون شاهد رشد مصرف مواد صنعتی و روان‌گردان در جامعه هستیم.