پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
حسن نوروزی

طرح «اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر» سه‌شنبه در مجلس بررسی می‌شود

پس از تصویب این طرح در صحن مجلس و درصورت تایید آن در شورای نگهبان، آیین نامه اجرایی آن باید ظرف شش ماه توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت دادگستری با همکاری قوه قضاییه نوشته شده و در دولت به تصویب برسد تا اهداف طرح به طور دقیق تری پیاده شود.
60 درصد معتادان، «تریاک» و مشتقات آن را مصرف می‌کنند
«شیشه» در رتبه چهارم مصرف معتادان

60 درصد معتادان، «تریاک» و مشتقات آن را مصرف می‌کنند

در سال گذشته در پیشگیری از اعتیاد به بیش از 10 میلیون نفر خدمات ارائه شده و تلاش این است طبق برنامه ششم توسعه که هر سال باید 20 درصد کاهش در شیوع اعتیاد صورت گیرد، این امر محقق شود.
ژرژیک آبرامیان

دولت سازوکار حل مشکلات معتادان پس از درمان را پیش‌بینی‌ کند

در مصوبه کمیسیون قضایی مجلس تبصره توزیع دولتی مواد مخدر لحاظ شد تا دولت این اختیار را داشته باشد که سازوکار مناسب را برای این کار در نظر بگیرد. گرچه انعکاس‌های منفی نسبت به این موضوع به وجود آمد و برخی هم با نگاه‌های اتهام آمیز اظهارنظر می کردند.
رئیس سازمان بهزیستی:

۴.۵ درصد افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال مصرف‌کننده مواد مخدر هستند/ به تعریف مشترکی از اعتیاد با قوه قضائیه رسیده‌ایم

رئیس سازمان بهزیستی کل کشور با بیان اینکه ۴.۵ درصد از افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال مصرف‌کننده مواد مخدر هستند، گفت: متأسفانه هم‌اکنون شاهد رشد مصرف مواد صنعتی و روان‌گردان در جامعه هستیم.
قائم مقام ستاد مبارزه با موا‌د‌ مخدر کشور در تبریز:

کوپنی شدن توزیع مواد‌ مخدر حرکت نامناسبی است

در مرکز نگهداری معتادان متجاهر «ماده 16» بیش از 500 نفر با شرایط کاملا مناسب بهداشتی نگهداری می‌شوند. باید این تجربیات موفق را در سایر استان‌های کشور هم پیاده کنیم که بدون استفاده از منابع ملی و با همت استانی موفق به مبارزه اصولی با مواد مخدر شدند.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی:

طرح تعدیل مجازات اعدام تصویب شد/ مجازات حبس برای حمل کمتر از ۵۰ کیلو تریاک

تعداد زیادی از مجرمان به دلیل اینکه قانون، مجازات سنگین تعیین کرده محکوم به اعدام می‌شوند اما چون راه‌حل‌های زیادی برای تخفیف،تعویق، مرخصی حتی عفو در قانون پیش‌بینی شده و قضات هم تمایلی به حکم اعدام ندارند،حکم این مجرمان در اکثر مواقع اجرا نمی شود.
معاون سازمان بهزیستی کشور:

توزیع قانونی مواد مخدر می تواند قبح مصرف را بشکند

در طرح پیشنهاد توزیع دولتی تریاک ، اهدافی مانند قطع ارتباط مصرف کننده با قاچاقچی و توقف چرخه خرید و فروش و نیز کاهش مصرف های پرخطر، مورد توجه قرار گرفته است؛ در بحث قانونی سازی توزیع تریاک و مصرف آن در یک فضای مدیریت شده، محل بحث و اختلاف است.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس:

توزیع قانونی مواد مخدر، هزینه های اجتماعی و سیاسی اعتیاد را کم می کند

طرح توزیع قانونی مواد مخدر با این هدف است که مبتلایان به اعتیاد را در کشور شناسایی کنیم و دست قاچاقچیان و سودادگران مرگ را کوتاه کنیم، سابقه و تجربه ای نیز در این زمینه از قبل از انقلاب داریم که می توانیم از آن تجربه استفاده کنیم.
یک پژوهشگر و درمانگر اعتیاد:

«توزیع مخدردولتی» طرحی که قبلا اجرا و موفقیت‌آمیز نبود/ انتقاد به واردات داروهای اعتیادآور

در حال حاضر دولت داروهای متادون و شربت تریاک را بین معتادان و برخی بیماران توزیع می‌کند اما این برنامه که به نوعی توزیع دولتی موادمخدر است، موفق نبود زیرا متادون به بازار آزاد نشت کرد و در هر جایی به راحتی می‌توان آن را خریداری کرد.
معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد:

طرح توزیع مواد مخدر دولتی باید از طرح پیش از انقلاب پیشرفته تر باشد

در مجموع من با این ایده و سیاست موافقم. چون ایده خوب است اما «کی، کجا، چگونه» انجام دادن طرح اهمیت دارددرهمینجا نگرانی هایی درمورد کارامدی سیستم اجرایی ایجاد می شود سیستم اجرایی کارامد، مدیریت هوشمند، نیروی انسانی سالم ابزارهای اصلی طرح هستند.
عضو کمیسون اجتماعی مجلس شوراي اسلامي:

ستاد مبارزه با مواد مخدر، تبديل به وزارتخانه شود

وزیر کشور با توجه به اینکه در امر اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر تلاش‌های بسیارارزنده‌ای درستاد مبارزه با مواد مخدر داشته اما بدليل مشغله هاي فراوان نمی‌شود تمام وقت برای ستاد مبارزه با مواد مخدر وقت بگذارند؛ لذا ضرورت ایجاد وزارتخانه احساس می‌شود.