پایگاه خبری اعتیاد

آرشیو آدرس RSS درباره ما
جعفری دولت آبادی

توضیحات دادستان تهران درباره اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر

در مورد این ماده الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر دیدگاه‌های مختلفی در خصوص تخفیف مجازات در برخی موارد و پیش‌بینی شروطی برای رسیدگی مجدد به پرونده‌ها مطرح است که مستلزم اتخاذ رویه‌های واحد در موارد مشابه می‌باشد.
یحیی کمالی‌پور
نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس:

۴ هزار نفر با اصلاح قانون مواد مخدر از اعدام نجات پیدا می‌کنند

بعد از تصویب مصوبه مجلس درباره کاهش مجازات اعدام‌ها و تایید شورای نگهبان و ابلاغ آن توسط رئیس جمهور این قانون عملا وارد چرخه اجرا شده است. برآورد ما این است که از ۵ هزار زندانی که در این باره حکم زندان گرفته‌اند، ‌۴ هزار نفر از اعدام نجات پیدا می کنند.
مجلس شورای اسلامی
به منظور تامین نظر شورای نگهبان و با رأی موافق نمایندگان:

طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر اصلاح شد

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 12 مهر) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی اصلاح طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاحات ماده واحده این طرح موافقت کردند.

رییس جمهور 3 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رییس جمهور در نامه‌ ای « قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» را جهت اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد:

هزینه استفاده از مواد مخدر معادل بودجه یکسال سلامت کشور

اختصاص بودجه 70 میلیارد تومانی پاسخگوی نیاز معتادان به درمان و اقدامات دارویی نیست، متاسفانه ضرر و زیان ناشی از مصرف مواد مخدر درکشور معادل بودجه یکسال سلامت کل کشور است.
ارزیابی شیوه های شیوع شناسی مصرف مواد مخدر در میزگرد«ایران»با حضور مدیران وصاحبنظران

سرگیجه سیاست ها با جادوی آمار

حمیدرضا صرامی، مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد،هومان نارنجی‌ها، مجری طرح شیوع شناسی مصرف مواد، محمد بینازاده، پژوهشگر حوزه اعتیاد و عباس دیلمی‌زاده، فعال حوزه اعتیاد در میزگرد شیوع شناسی اعتیاد شرکت داشتند؛مباحث مطرح شده را در ادامه بخوانید:
رئیس سازمان بهزیستی:

۴.۵ درصد افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال مصرف‌کننده مواد مخدر هستند/ به تعریف مشترکی از اعتیاد با قوه قضائیه رسیده‌ایم

رئیس سازمان بهزیستی کل کشور با بیان اینکه ۴.۵ درصد از افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال مصرف‌کننده مواد مخدر هستند، گفت: متأسفانه هم‌اکنون شاهد رشد مصرف مواد صنعتی و روان‌گردان در جامعه هستیم.
قائم مقام ستاد مبارزه با موا‌د‌ مخدر کشور در تبریز:

کوپنی شدن توزیع مواد‌ مخدر حرکت نامناسبی است

در مرکز نگهداری معتادان متجاهر «ماده 16» بیش از 500 نفر با شرایط کاملا مناسب بهداشتی نگهداری می‌شوند. باید این تجربیات موفق را در سایر استان‌های کشور هم پیاده کنیم که بدون استفاده از منابع ملی و با همت استانی موفق به مبارزه اصولی با مواد مخدر شدند.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی:

طرح تعدیل مجازات اعدام تصویب شد/ مجازات حبس برای حمل کمتر از ۵۰ کیلو تریاک

تعداد زیادی از مجرمان به دلیل اینکه قانون، مجازات سنگین تعیین کرده محکوم به اعدام می‌شوند اما چون راه‌حل‌های زیادی برای تخفیف،تعویق، مرخصی حتی عفو در قانون پیش‌بینی شده و قضات هم تمایلی به حکم اعدام ندارند،حکم این مجرمان در اکثر مواقع اجرا نمی شود.
معاون سازمان بهزیستی کشور:

توزیع قانونی مواد مخدر می تواند قبح مصرف را بشکند

در طرح پیشنهاد توزیع دولتی تریاک ، اهدافی مانند قطع ارتباط مصرف کننده با قاچاقچی و توقف چرخه خرید و فروش و نیز کاهش مصرف های پرخطر، مورد توجه قرار گرفته است؛ در بحث قانونی سازی توزیع تریاک و مصرف آن در یک فضای مدیریت شده، محل بحث و اختلاف است.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس:

توزیع قانونی مواد مخدر، هزینه های اجتماعی و سیاسی اعتیاد را کم می کند

طرح توزیع قانونی مواد مخدر با این هدف است که مبتلایان به اعتیاد را در کشور شناسایی کنیم و دست قاچاقچیان و سودادگران مرگ را کوتاه کنیم، سابقه و تجربه ای نیز در این زمینه از قبل از انقلاب داریم که می توانیم از آن تجربه استفاده کنیم.